Reisverslag Uruguay, Argentinië en Brazilië

26 sept - 20 okt 2019 (25 dagen)


Brazilië > Safari in de Pantanal

Dag 13 - Dinsdag 8 oktober 2019

In de ochtend verlaat ik Bonito weer. Met de bus rijd ik richting het natuurpark Pantanal. De Pantanal is een gebied rond rivieren, dat ieder jaar tijdens de regenperiode onder water loopt. Door de omliggende bergen kan het water geen andere kant op. Tijdens de droge periode trekt het resterende water in meertjes en poelen veel dieren en vogels aan. Met 160 vierkante kilometer, ongeveer drie keer Nederland, is de Pantanal het grootste moerasgebied ter wereld. Ik overnacht in een fazenda, een traditionele Braziliaanse boerderij in het uitgestrekte landschap. Na drieënhalf uur rijden ben ik in de nabijheid van het moerasgebied. Hier stap ik over in een open truck. De bus kan mij niet tot de boerderij brengen. Direct wanneer de vrachtwagen de onverharde weg in rijdt, zie ik links en rechts prachtige vogels. Met een tikje op het dak van de cabine stopt de chauffeur. Het valt niet mee om goede foto's te maken. Het geluid van de wagen schrikt dieren en vogels af. In de poeltjes waar nog wat water staat liggen tientallen kaaimannen en lopen capibara’s, een soort grote cavia’s. Langs de kant zit de tuiuiu ooievaar (buiten Brazilië ook wel Jabiru ooievaar genoemd), een van de grootste ooievaarssoorten ter wereld. Vliegend heeft de vogel een spanwijdte van tweeënhalve meter. Verderop zitten ibissen, ijsvogeltjes en kleinere kleurrijke soorten. De chauffeur stopt regelmatig. Hierdoor duurt de tocht naar de boerderij langer. Niet erg, want deze tocht had ik niet willen missen. Na anderhalf uur slaan we rechtsaf, het pad naar de Xaraés boerderij.

Brazilië - Via een onverharde weg rijden we Pantanal in

De fazenda ligt nog twaalf kilometer van de weg. Langzaam rijdt de truck over de stoffige zandweg. Achterin de wagen schudt het behoorlijk. Zo nu en dan kom ik los van de achterbank. Veel te klagen heb ik niet. In mijn truck is nog enige bekleding. De andere truck heeft alleen houten banken. Bij de fazenda word ik enthousiast ontvangen. De lunch staat al gereed. In de namiddag ga ik op safari. Met twee wagens rijden we de Pantanal in. De wagens rijden over de zandpaden. Koeien en buffels stappen snel op zij. De gids legt uit dat er jaguars in het gebied voor komen. Omdat zij regelmatig koeien aanvallen, is de eigenaar overgestapt op buffels. In de meertjes zie ik talrijke kaaimannen op de kant zonnen. Vanuit de bomen volgen de apen mij. De chauffeur rijdt de truck dwars door de struiken om dichter bij de apen te komen. Halverwege de safari stappen we uit. Ik volg Gino, de gids, op een pad tussen de bomen. Gino laat zien hoe de vruchten aan de palmboom groeien.

Brazilië - Twee blauwe ara's in Pantanal

De noot is zo hard dat het nauwelijks gekraakt kan worden. Wanneer koeien de noot eten, komt het heel in de ontlasting. De noot is dan zachter en smaakvoller. Vogels openen de noot voor de kokos. Gino opent een noot en laat de kokos proeven. Volgens mij heb ik nooit eerder iets uit poep gegeten. Verderop wijst hij op twee jonge Hyacint macau ara's in de boom. De blauwe papagaaien stoeien met elkaar en maken een hels kabaal. Ze horen bij een nest in een boominham. Af en toe komt een papegaaienkop uit de smalle opening. Enkele meters hoger zitten Tuiuiu ooievaars. Een kleine ooievaar zit naast haar moeder in het bijna twee meter grote nest. De zon gaat langzaam onder. Een oranje gloed schijnt over het landschap van de Pantanal. De dieren maken zich op voor de nacht. In het donker rijden we terug naar de fazenda. Met een felle lamp zoekt Gino naar nachtdieren. Hun ogen weerkaatsen in het licht. Vooral bij het water weerschijnen talrijke ogen van de kaaimannen. Het is geheel donker wanneer ik weer bij de fazenda arriveer.

Wandel safariLopend op zoek naar dieren in de Pantanal
Rio de JaneiroUitzicht op Rio de Janeiro bij avond
zwemmenEen verfrissende duik in een watertje tussen de rotsen
SpeedbootMet de boot keren we weer terug naar het beginpunt van de trekking